مطالب

چرا آبگرمکن آب می دهد ؟

دادن آبگرمکن

آب دادن آبگرمکن زمانی اتفاق می افتد که مخزن آبگرمکن سوراخ یا ترک خورده باشد. وقتی متوجه چکه کردن آبگرمکن دیواری یا زمینی خود شدید، بهتر است برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. چون بی توجهی به این مشکل می تواند به دستگاه تان آسیب جدی وارد کند. اگر می خواهید پاسخ این سؤال که چرا آبگرمکن دیواری آب می دهد را بدانید، این مقاله از سامیار سرویس را تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله سعی شده است که به اصلی ترین علت آب دادن آبگرمکن پرداخته شود.

 

علت آب دادن آبگرمکن دیواری چیست؟

وقتی با آبگرمکن تان آب می دهد ، بایستی در اولین قدم قسمت نشتی را پیدا کنید تا علت آب دادن دستگاه خود پی ببرید. آبریزش یا نشتی آبگرمکن از قسمت هایی مانند لوله آب، پایه لوله آب، فلکه دما و فشار، رگلاتور، شیر اطمینان سوراخ شدن مبدل و علت های دیگر اتفاق بیفتد که در ادامه به اصلی ترین دلیل نشت آب آبگرمکن می پردازیم:

 

1. آبریزش از لوله آب آبگرمکن

لوله آب در بالای آبگرمکن قرار داده شده است. در برخی از مواقع آب از قسمت بالایی دچار نشتی می شود و از عایق عبور می کند و در نهایت روی زمین می چکد. ممکن است در نگاه اول فکر کنید که آبگرمکن تان نشتی پیدا کرده است.

اما باید بدانید که این نشتی از لوله بالای آبگرمکن است و به دستگاه ربطی ندارد. اگر لوله بالای دستگاه سوراخ بود یا نشتی داشت، بهتر است آن را تعویض کنید. برای تعویض آن بایستی حتما شیر فلکه آب ساختمان را ببندید.

 

2. چکه کردن پایه لوله آبگرمکن

پایه لوله آبگرمکن در قسمت بالای آن تعبیه شده است. از طرفی لوله آب سرد آن ورودی و لوله آب داغ آن خروجی می باشد. این پایه‌ ها خیلی باریک هستند. برای همین نشتی در آن ها بسیار زیاد اتفاق می افتد. برای جلوگیری از آب دادن آبگرمکن می توانید پایه ها را باز و تعویض کنید.

 

3. آب دادن رگلاتور آبگرمکن

آب-دادن-رگلاتور-آبگرمکن

رگلاتور آبگرمکن یکی از اصلی ترین قطعات آبگرمکن است که پیچ و مهره های مختلفی به آن متصل می شوند. شل بودن مهره ها، خرابی دیافراگم رگلاتور، خرابی واشر متصل به مهره ها، شل شدن درپوش رگلاتور، و ترک برداشتن بدنه خود رگلاتور می توانند مهم ترین علت نشتی آب آبگرمکن دیواری باشند . برای عیب یابی و رفع مشکل نشتی آبگرمکن دیواری بهتر است از تعمیرکاران حرفه ای ما در سامیار سرویس برای تعمیر آبگرمکن در تهران کمک بگیرید.

4. نشتی آب از مخزن آبگرمکن

از آن جایی که مخزن آبگرمکن بیش از قسمت های دیگر آبگرمکن در معرض دمای مستقیم است، زودتر دچار فرسایش و ترک خوردگی می شود. در صورتی که مخزن دچار فرسایش بشود، نهایت باعث می شود آبگرمکن آب دهد که اصلی ترین علت سرریز شدن اب ابگرمکن ایستاده یا دیواری به شمار می رود. برای پوشاند سوراخ آبگرمکن آن قسمتی که ترک خورده را با جوش زدن مسدود می کنند. سپس محل سوراخ را با سمباده تمیز می کنند تا کاملا صاف شود.

هم چنین برای عیب‌یابی و تعمیر سوراخ مخزن آبگرمکن خمیر اپوکسی را تا شعاع 4 سانتی متری در قسمت سوراخ و اطراف آن ریخته و صبر می کنند تا خمیر سفت شود. اگر پوسیدگی زیاد بود یک ورق گالوانیزه را به اندازه سوراخ می برند و با پیچ متصل می کنند و اطراف آن را با چسب می پوشانند.

 

5. ترک خوردن و یا سوراخ شدن مبدل

در سیستم آبگرمکن اصلی ترین قطعه ای که در تماس با مستقیم با شعله است مبدل آبگرمکن است . اگر از آب گرم هم استفاده کنید آبگرمکن بیشتر آب می دهد.

البته اگر مبدل خورده شده یا ترک برداشته باشد، نشتی آن را نمی توانید ببینید . فقط می توانید در قسمت پایین آبگرمکن آبریزش مبدل را به صورت قطرات آب مشاهده کنید. برای رفع این علت آب دادن آبگرمکن بایستی مبدل تعویض شود.

 

6. نشتی آب از فلکه دما و فشار آبگرمکن

زمانی که شیر فلکه را به دستگاه متصل می کنید، بایستی آن را به خوبی با یک نوار تفلون عایق کنید. چون ممکن است با بالا رفتن بیش از اندازه دما و آب از اطراف این فلکه ها به بیرون بریزد.

برای رفع مشکل آب دادن آبگرمکن از فلکه دما و فشار، کافی است فشار آب داخل ساختمان را تنظیم کنید. اگر فشار و دمای دستگاه متعادل بود، اما باز نشتی مشاهده کردید بایستی این قطعات را تعویض نمایید.

 

7. چکه کردن از شیر اطمینان آبگرمکن

شیر اطمینان در قسمت پایینی اتصالات تعبیه شده است که کار کنترل فشار درونی سیستم را برعهده دارد. این قطعه  می تواند تحت شوک گرمایی، ضربه های محکم و فشار زیاد دچار خوردگی و فرسایش شود. تمام موارد بالا علت آب دادن شیر اطمینان آبگرمکن ایستاده است.

زمانی که شیر اطمینان سوراخ شود، سیستم با افت فشار آب مواجه می شود که می تواند به دستگاه آسیب بزند. بنابراین تعویض شیر اطمینان مشکل را حل می کند کار تعویض شیر پکیج دیواری را فقط به تعمیرکار پکیج متخصص بسپارید.

 

8. چکه کردن از لوله فاضلاب آبگرمکن

چکه-کردن-از-لوله-فاضلاب-آبگرمکن

رایج ترین علت آب دادن آبگرمکن مخزنی نشتی از لوله فاضلاب دستگاه است. ممکن است بعد از شست و شوی لوله یا تخلیه آبگرمکن دچار فرسودگی بشود.

نشتی آب از لوله فاضلاب رایج ترین دلیل آب دادن آبگرمکن ایستاده ، زمینی و دیواری به شمار می رود. گاهی اوقات لوله فاضلاب آبگرمکن بعد از شست و شو یا تخلیه آبگرمکن، دچار فرسایش می شود.

برای رفع این مشکل لوله فاضلاب را تعویض کرده و لوله فاضلاب جدید را محکم در جایش ببندید تا نشتی از بین برود. فراموش نکنید هنگام تعویض لوله فاضلاب نباید آب داغ قطع بوده و در مخزن آبگرمکن هیچ آبی وجود نداشته باشد.

 

9. آب‌ بندی اشتباه اتصالات

دو نوع اتصال به آبگرمکن وجود دارد. یکی اتصالاتی که به خود دستگاه و دیگری اتصالاتی هستند که به زیر دستگاه متصل می‌شوند. اگر هر کدام از این اتصالات به خوبی و اصولی آب‌ بندی و متصل نشده‌ باشند، باعث چکهکردن و آبریزش آب از زیر آبگرمکن می شود.

برای رفع این مشکل بایستی ابتدا ببینید که این آبریزش از کدام قسمت دستگاه است  .سپس  تمامی شیرهای خروجی و ورودی را ببندید و با یک تعمیرکار آبگرمکن تماس بگیرید.

 

10. پارگی اتصالات یا لوله ‌های داخل آبگرمکن

همان طور که می‌دانید، لوله ها محل عبور آب داخل آب آبگرمکن هستند؛ برای همین بایستی بسیار با کیفیت و مرغوب استفاده شدند. رسوب گرفتن و اعمال ضربه هم می تواند به اتصالات صدمه بزند هم چنین ترک خوردن و آسیب دیدن لوله ها به اورینگ ها هم صدمه می زند و باعث نشتی آب آبگرمکن دیواری می شود .

 

11. علت های دیگر آب دادن آبگرمکن

علت های دیگری چون ترک برداشتن محل نصب شیر احتراق، شل بودن شیر احتراق آهسته ، خرابی اورینگ محوری،خراب بودن کاسه‌ نمدی شیر تغذیه و ترک برداشتن یا سوراخ شدن قاب برنجی می توانند علت های دیگر آب دادن آبگرمکن باشند. برای پیدا کردن علت اصلی آب دادن آبگرمکن خود بایستی حتما از تعمیرکاران حرفه ای بخواهید که شما را راهنمایی کنند و در صورت لزوم تعمیر آبگرمکن اقدامات لازم را انجام دهند.

 مشاوره

سخن آخر

آب دادن آبگرمکن دلایل مختلفی دارد و خوردگی هر کدام از قطعات دستگاه می توانند باعث بروز نشتی و آب دادن آبگرمکن شوند. برای رفع این مشکل بایستی ابتدا مشخص کنید که این نشتی از کدام قسمت دستگاه اتفاق افتاده است تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. به همین دلیل بهتر است در دوره های مشخصی به سرویس آبگرمکن و سرویس پکیج خود بپردازید.

زمانی که با آب دادن آبگرمکن خود مواجه شدید، بهتر است برای عیب یابی و رفع این مشکل با تعمیرکاران متخصص ما از سامیار سرویس کمک بگیرید. کافی است درخواست خود را در سایت ما ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید. همچنین این مجموعه خدمات تعمیر پکیج در تهران به صورت حرفه ای به مشتریان خود عرضه می کند.

4.1/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “چرا آبگرمکن آب می دهد ؟

  1. امیر گفت:

    سلام، من چند روزه از ابگرمکن مخزنی استفاده میکنم نشتی قطره ای داره وقتی شیر ورودی آب گرم رو میبندم نشتی قطع میشه مشکلش کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید.

  2. امیر گفت:

    سلام، من چند روزه از ابگرمکن مخزنی استفاده میکنم نشتی قطره ای از بالای به سمت داخل داره وقتی شیر ورودی آب گرم رو میبندم نشتی قطع میشه مشکلش کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *