مطالب

برد پکیج دیواری چیست و چگونه کار می کند؟

blog3

برد پکیج دیواری قسمت الکترونیکی پکیج است که فرمان و دستور های پکیج را به قسمت های دیگر منتقل می کند. در واقع می توان گفت برد پکیج دیواری مغز آن به حساب می آید زیرا با از کار افتادن، خراب شدن و یا درست کار نکردن آن دستور های پکیج اجرا نمی شود و قطعه ها فرمان درستی را دریافت نمی کنند. در واقع با از کار افتادن برد بقیه ی قسمت های پکیج نیز از کار می افتند. به طور کلی می توان گفت که برد پکیج دیواری وظیفه دریافت پیام و دستورهای دریافتی را که از طرف سنسور فشار می رسد را دارد و باید این پیام ها را به موقع و دقیق به پمپ مدار گرم کننده و شیر موتوری برساند. این برد های الکترونیکی را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد:

  1. برد کنترل جرقه زن: این برد در داخل قسمت محفظه ای برد پکیج دیواری قرار گرفته است و مونتاژ شده روی برد اصلی پکیج دیواری می باشد. وظیفه ای که این قسمت بر عهده دارد عمل جرقه زنی می باشد و همچنین کنترل شعله را نیز بر عهده دارد. این برد برای انجام کار جرقه زنی به یک ترانس جرقه زن که با ولتاژ بالا است متصل شده است.
  2. برد کنترل اصلی: برد کنترل اصلی پکیج داخل جعبه ای که محفظه ی برد است و درعقب صفحه کنترل قرار می گیرد. این برد پکیج دیواری به این دلیل برد کنترل اصلی است که با همه ی بخش ها و قسمت های الکترونیکی پکیج در ارتباط است.

در واقع  پکیج دیواری شامل قسمت هایی مانند مبدل حرارتی، سنسور فشار، مشعل، شیر کنترل گاز و … است که برد هم قسمتی از آن می باشد.

5df21a82d35ed

چه عواملی موجب خرابی برد پکیج دیواری می شوند؟

برد پکیج دیواری اولین چیزی است که به ذهن تعمیرکاران بی مهارت و غیر مجاز در زمان تعمیر پکیج می رسد. در واقع نمی توان همه ی خرابی های پکیج را مربوط به برد آن دانست. البته کد های خطایی در پکیج های مختلف مانند پکیج بوتان، پکیج ایران رادیاتور، پکیج اخگر و … وجود دارد که خود اگر مشکلی در برد پکیج باشد به تعمیرکار اطلاع می دهد. هر کدام از مدل های پکیج کد خطای متفاوتی دارند که با توجه به آن می توان مشکل پکیج را شناسایی کرد. در این بین یک سری از عوامل سبب خراب شدن زودتر برد پکیج دیواری می شوند که در زیر به آن ها اشاره میکنیم:

  • علت اول خراب شدن برد پکیج دیواری: اصلی ترین و مهمترین دلیل خراب شدن برد قدیمی بودن آن و گرفتن گرد و خاک است. گرد و خاکی که روی سطح برد می نشیند در گاهی از موارد باعث وصل شدن دو قطعه به هم و در نهایت موجب اتصال کوتاه و درست کار نکردن برد و خراب شدن آن می شود.
  • علت دوم خراب شدن برد پکیج دیواری: در گاهی موارد آب از پکیج خارج می شود و وارد محفظه برد می شود که به مرور زمان باعث ایجاد رسوب روی سطح برد می شود و همین امر موجب خراب شدن برد می شود.
  • علت سوم خراب شدن برد پکیج دیواری: قطعه های الکترونیکی معمولا عمرشان با گذشت زمان کم می شود. مثلا عمر یک خازن 1000ساعت است و بعد از این زمان باد میکند و دیگر قابل استفاده نیست.
  • علت چهارم خراب شدن برد پکیج دیواری: نوسان در برق ورودی ساختمان بدلایل مختلف که باعث آسیب رساندن به برد شده و باعث سوختن آن میشود. که پیشنهاد استفاده از محافظ برق برای برق پکیج دیواری می باشد.

این چهار مورد اصلی ترین و مهم ترین دلایلی بوده است که باعث خرابی برد در پکیج دیواری می شود پس می توان با رعایت کردن این موارد طول عمر برد پکیج را افزایش دهیم.

5df21a830f9e5

نشانه ی خراب بودن برد پکیج دیواری و راه درست کردن آن

برد   از آنجا که مانند هسته ی مرکزی و مغز پکیج می باشد اگر ایرادی در کارکرد پکیج و یا یکی از قطعه های آن به وجود بیاید در نهایت به درست کار نکردن برد پکیج می رسد. این عیب ها و خرابی ها نشانه های متفاوتی دارند. هر گونه مشکل و ایراد در پکیج و غیر طبیعی بودن کاکرد آن اگر با تعمیرات اولیه درست نشود منجر به تعمیر برد می شود. البته باید هنگام شروع استفاده از پکیج نو آن را دست افراد ماهر بسپریم تا سرویس پکیج را انجام دهند.

برای تعمیر برد پکیج دو راه حل داریم.

  • اول آنکه به تعمیر کار ماهر و متخصص مراجعه کنیم تا پس از اطلاع از خرابی آن برد را درست و تعمیر کند و دوباره بتوانیم از آن استفاده کنیم.
  • راه حل دوم آن است که اگر برد امکان درست شدن نداشته باشد آن را تعویض کنیم و برد جدیدی جایگزین کنیم.

البته می توان از برد های دست دوم که قابل استفاده اند نیز استفاده کرد. که از نظر شرکت های تولید کننده تعمیر برد غیر قانونی و آسیب زا می باشد.

مشاوره

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *