مطالب

سرویس پکیج / بهترین زمان و نحوه سرویس پکیج دیواری

آموزش-سرویس-پکیج-دیواری

اگر می خواهید عمر و کارکرد پکیج دیواری خود را افزایش دهید، بایستی هر چند وقت یک بار به سرویس پکیج دیواری خود اهمیت دهید. سرویس پکیج دیواری به شکل صحیح و اصولی شما را از پرداخت هزینه های زیاد تعمیرات در آینده بی نیاز می کند. در این مقاله به آموزش سرویس پکیج دیواری می پردازیم. همچنین در صورت لزوم برای سرویس پکیج دیواری خود می توانید از سامیار سرویس مرکز تعمیرات پکیج دیواری کمک بگیرید.

 

 

روش های سرویس پکیج دیواری

پکیج های دیواری نسبت به پکیج های زمینی کاربرد بیشتری دارند و استفاده از آن ها متداول تر است. بنابراین برای نحوه جلوگیری از خرابی پکیج، بایستی به سرویس پکیج دیواری اهمیت بدهید. به طور کلی انواع سرویس پکیج دیواری به دو روش مختلف انجام می شود:

سرویس کامل پکیج دیواری

به روشی می گویند که در طی نحوه انجام سرویس پکیج دیواری کلیه قطعات پکیج دیواری به صورت کامل و تک به تک مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت بروز هر گونه مشکلی حتی جزئی ترین آن ها، سرویسکار پکیج آن را عیب یابی و تعمیر می کند.

سرویس دوره ای پکیج دیواری

این نوع سرویس هر دو بار در سال انجام می شود. یک بار پیش از شروع فصل سرما و بار دیگر بعد از اتمام آن. در این روش کلیه قطعات دستگاه مورد بررسی قرار گرفته و عیب یابی می شوند.

نکات مهم قبل از سرویس پکیج دیواری

 • در ابتدای آموزش سرویس پکیج دیواری باید برق دستگاه را قطع کنید؛ زیرا در حین سرویس کردن پکیج خطر برق گرفتگی وجود دارد.
 • در مرحله بعد نوبت به قطع کردن گاز می رسد. چون اگر به این مورد بی توجه باشید، خطر نشت گاز وجود دارد.
 • آب داخل پکیج را حتما تخلیه نمایید.
 • در این مرحله از آموزش پکیج دیواری بایستی کلیه قطعات را باید بررسی کنید و بعد از بررسی هر کدام به رفع مشکل آن بپردازید.

آموزش سرویس پکیج دیواری 

سرویس دوره ای پکیج دیواری

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که سرویس پکیج شامل چیست؟ به طور کلی سرویس دوره ای و کامل شامل موارد زیر می شود:

 رسوب زدایی پکیج 

علائم رسوب گیری پکیج عبارت اند از : دمای نامطلوب دستگاه، کندی مدار گرمایشی، کاهش فشار آب گرم، سر و صدای غیر عادی پکیج دیواری.

 • کشیدن برق پکیج و باز کردن قاب دستگاه
 • بستن شیر ورودی آب سرد پکیج و باز کردن شیر پرکن دستگاه در جهت عقربه های ساعت
 • سپس برای خارج شدن آب از دستگاه باید شیر گرم پکیج را باز کنید و فشار دستگاه را روی عدد صفر قرار دهید.
 • مبدل پکیج را با استفاده از دو پیچ آلن شماره چهار باز کنید.
 • برای از بین بردن رسوبات زیاد می توانید از اسید دیسکلر یا پمپ اسید شویی استفاده کنید. که پمپ اسید شویی به شکلی کاملا حرفه ای و مکانیکی است. اما برای رسوب زدایی با اسید باید از ورودی، آب اسید را به داخل دستگاه بریزید و بعد کمی صبر کنید، بعد از دقایقی اسید از راه خروجی آب خارج میشود و بعد از آن رسوبات هم به خوبی از داخل دستگاه به بیرون می ریزند.پس از طی این مراحل ، داخل پکیج دیواری را با آب و مواد شوینده به خوبی بشویید.
 • برای نصب مبدل پکیج اگر اورینگ‌ها تغییر شکل داده بودند باید آن ها را تعویض کرد  در غیر این صورت مبدل را در سر جای خود قرار دهید.
 • تنظیم فشار روی عدد 1.5 بار و روشن کردن پکیج

رسوب زدایی پکیج با پمپ

 • پمپ اسید شو را در درون ظرف اسید و دیگر سر پمپ در قسمت خروجی مبدل پکیج وصل کنید.
 • با استفاده از شلنگ دیگر سمت مبدل را به ظرف متصل کنید.
 • شروع رسوب زدایی با پمپاژ اسید داخل مبدل و خارج کردن رسوبات با شلنگ
 • شستشو اسید های باقی مانده با پمپاژ آب به داخل مبدل

برد پکیج دیواری را بررسی کنید

در اقدام بعدی باید برد پکیج را بررسی کنید. مطمئن شوید تا گرد و غبار روی آن را نگرفته باشد چون خاک باعث بروز اختلال در کارکرد دستگاه می شود. در صورت مشاهده گرد و خاک به خوبی آن را با یک دستمال تمیز کنید. توجه کنید این کار خیلی حساس است و به تخصص و مهارت نیاز دارد. اگر تخصصی ندارید از بررسی آن بپرهیزید!

وضعیت دودکش را بررسی کنید

برای کنترل دودکش ،به پشت بام بروید و یک سنگ کوچک به داخل دودکش بیندازید. اگر صدای برخورد سنگ را شنیدید، یعنی دودکش دستگاه سالم است. اگر صدایی نیامد، باید بدانید که چیزی داخل دودکش به دام افتاده است. توصیه می کنیم هر چه سریعتر این مورد را رسیدگی کنید زیرا باعث بازگشت دی اکسید کربن به خانه و موجب مرگ ساکنین خواهد شد.

مشعل را تمیز کنید

برای تمیز کردن مشعل از یک دمنده مانند سشوار یا جاروبرقی  استفاده کنید تا اگر خاک یا جرم روی منافذ آن را مسدود کرده باشد به طور کامل جمع شود.

چک کردن مخزن ها و لوله هایی که آب در آن قرار دارد

 در این مرحله در اکثر مواقع نیاز به رسوب زادیی دارد. برای رفع آن باید قسمتی که آب برای گرم شدن عبور می کند را جدا کنید سپس اسید را در داخل آن بریزید. کمی صبر کنید و رسوب ها را به بیرون خارج کنید. در آخر برای حفظ ایمنی باید مخزن را کاملا با آب و مواد شوینده بشورید.

چک کردن فشار منبع انباسط

درجه منبع انبساط باید بین 7/0 الی 1 بار باشد. برای بررسی آن باید یک گیج را به روی والف منبع دستگاه قرار دهید و درجه آن را بررسی کنید. نکته: زمانی فشار را اندازه می گیرید نباید هیچ آبی در داخل مدار وجود نداشته باشد زیرا فشار به درستی اندازه گرفته نمی شود.

تمیز کردن مبدل اصلی دستگاه

در ابتدا لازم است پیچ های محفظه احتراق را باز کنید. سپس مبدل اصلی را با یک فرچه تمیز کنید. نکته: نباید مبدل ها را اسید شویی کنید زیرا باعث کاهش عمر و سوراخ شدن مبدل می شود و لایه مسی آن باعث خوردگی می شود.

مشاوره

پمپ دستگاه را تمیز کنید

پمپ پکیج هم یکی دیگر از قطعاتی است که بایستی در حین سرویس بررسی شود برای سرویس، پمپ را به کمک آچار آلن باز کرده و پره ‌های موتور آن را به خوبی تمیز کنید.

تمیز کردن فن پکیج: به دو روش این کار صورت می گیرد: روش اول: فن را باز کنید و با آب آن را کاملا بشویید. روش دوم: استفاده از اسپری WD-40 به فن ها. در صورت نیاز به روغن کاری می توانید از روغن کولر یا چرخ خیاطی استفاده کنید و آن را به قسمت های بلبرینگ ها بریزید تا به خوبی چرب شود و حرکت روان تری داشته باشد.

جرقه زن را تمیز کنید

ابتدا با کمک یک سمباده به روی الکترود و جرقه زدن بکشید سپس با یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید. همچنین باید از سالم بودن چینی کناره های الکترود مطمن شوید و فاصله بین برنر و سر جرقه زن را تنظیم کنید و در اخر بررسی متصل بودن الکترو یوت و جرقه زن با کابل.

کنترل فشار آب

 هنگام سرویس کردن پکیج، کنترل فشار آب را بسیار حائز اهمیت است، زیرا اگر فشار آب که در دستگاه وارد می شود کم یا زیاد باشد، می تواند به قطعات داخلی پکیج آسیب برساند و دستگاه را از کار بیندازد.

پکیج دیواری را هواگیری کنید

سرویسکاران ما میزان گرما در رادیاتور را می ‌سنجند تا از نحوه عملکرد صحیح آن اطلاع پیدا کنند. سپس هواگیری پکیج دیواری را انجام می دهند. برای هواگیری پکیج دیواری ابتدا آب ورودی را باز کنید و اجازه دهید به رادیاتور ها راه پیدا کند. بعد از آن، دریچه خروجی آخرین رادیاتور را باز کنید و اجازه دهید مقداری از آب خارج شود. سپس یک ظرف زیر آن بگذارید تا محیط اطراف را خیس نکند. پس از آن که هوای پکیج خارج شد، دریچه خروجی را ببندید.

چک کردن نشتی نداشتن گاز پکیج

همچنین باید شیر گاز را وصل کنید و با استفاده از یک ابر آغشته به آب و مایع ظرف شویی به چک کردن تمامی اتصالت بپردازید.

چک کردن نشتی نداشتن آب پکیج: در ابتدا باید شیر پرکن پکیج را باز کنید و کمی صبر کنید تا فشار مدار به 1 الی 5/1 بار برسد. اگر بعد از رسیدن به این بار، پکیج نشتی داشت، باید مجددا فشار را روی صفر قرار دهید و اتصالات را محکم کنید تا نشتی از بین برود.

زمان مناسب برای سرویس پکیج

زمان مناسب برای سرویس پکیج

بهترین زمان سرویس پکیج دیواری قبل از شروع فصل سرماست. زیرا در فصل های سرد مانند اواخر پاییز و زمستان پکیج کاربرد بیشتری دارد؛از طرفی، وجود رسوبات و مواد معدنی آب در لوله های دستگاه انباشته می شود و به مرور در دستگاه اختلال ایجاد می کند.

بنابراین بایستی هر چه زودتر برای سرویس پکیج دیواری خود اقدام کنید. چون ممکن است بی توجهی به سرویس پکیج دیواری علاوه بر اینکه شما را متحمل هزینه های تعمیرات می کند، دستگاه شما را به طور کلی از کار بیندازد.

مشاوره

هزینه سرویس پکیج دیواری

 هزینه سرویس پکیج دیواری با توجه به نوع خرابی، هزینه سرویس کامل پکیج  ،قیمت اسید شویی پکیج ،هزینه تعویض فیلتر رسوب ،هزینه اسید شویی پکیج، هواگیری پکیج  ، هزینه ایاب و ذهاب تعمیرکار، تعویض یا تعمیر قطعه تعیین می شود. در روش سرویس کامل پکیج به علت آنکه تمامی قطعات مورد بررسی قرار می گیرند، هزینه ای بیشتری برای آن در نظر گرفته می شود.

فواید سرویس پکیج دیواری

علائم-رسوب-گرفتن-پکیج

یکی از اصلی ترین مزیت های سرویس پکیج دیواری این است که قبل از خراب شدن اساسی پکیج و بروز مشکل جدی در دستگاه شما ، مسائل جزئی توسط سرویسکار شناسایی و برطرف می شود.

سرویس پکیج دیواری از مشکلاتی مانند سرد شدن آب، روشن و خاموش شدن دستگاه، سرو صدای پکیج و آبریزش و در نهایت خرابی برد جلوگیری می کند.

همواره تاکید می کنیم که طریقه سرویس پکیج دیواری به شکل تخصصی بایستی توسط یک تعمیرکار پکیج بوتان، ایران رادیاتور یا سرویسکار متخصص متعلق به نمایندگی سرویس پکیج دیواری انجام شود تا مدت ها شما را از بابت هزینه های تعمیر بی نیاز کند. اگر تخصصی در زمینه تعمیر پکیج ندارید می توانید با یک اقدام غلط صدمات جبران ناپذیری به دستگاه وارد کنید که همگی با پرداخت هزینه های هنگفت همراه هستند.

شرکت سامیار سرویس این امکان را برای تمام همشهریان تهرانی خود فراهم کرده که در هر مکان و زمانی، با به روز ترین و کارآمدترین متخصصان سرویس و  تعمیرات پکیج در تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان باشد.

سوالات متداول درباره آموزش سرویس پکیج دیواری

چرا باید به سرویس پکیج دیواری اهمیت دهیم؟

سرویس پکیج بازهی آن را بالا می برد و از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری می کند

هزینه سرویس پکیج دیواری چقدر است؟

هزینه سرویس پکیج دیواری با توجه به روش سرویس های آن ( کامل یا دوره ای) برآورد می شود. طبیعی است که هزینه سرویس پکیج دیواری کامل بیشتر از دوره ای است.

 

ثبت سفارش خدمات

"*" indicates required fields

*

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “سرویس پکیج / بهترین زمان و نحوه سرویس پکیج دیواری

 1. سامان گفت:

  هواگیری رادیاتور به چه شکلی باید انجام بدیم و چه زمانی نیاز داریم که هوا گیری کنیم ؟

 2. مریم گفت:

  هزینه تعویض منبع انبساط و راه اندازی ان برای پکیج دیواری چقدر میشود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *