مطالب

شیر موتوری چیست و چگونه کار می کند؟

شیر موتوری چیست

5efc5850907bd

شیر موتوری چیست و چگونه کار می کند؟

شیر موتوری یا شیر برقی یک موتور محرک الکتریکی 220 ولت است، که با نیروی برق کار می کند و وظیفه کنترل کردن میزان جریان را بر عهده دارد یا به عبارتی گذر سیال ها را در سیستم کنترل می کند. شیر موتوری پکیج دو مبدله یک اتصال اصلی دارد و دو اتصال فرعی. اما پکیج های تک مبدله شیر برقی ندارند.

نحوه کار شیر برقی پکیج دیواری

شیر موتوری یا شیر برقی که با نیروی برق کار می کند و وظیفه کنترل کردن میزان جریان آب در پکیج های دیواری را بر عهده دارد. این شیر در واقع گذر سیال ها را در سیستم کنترل می کند. زمانی که شیر آب گرم باز می شود و از آن آب گرم تقاضا می شود شیر موتوری فعال می شود و به سوپاپ به سمت داخل  فشار می آورد. بدین صورت آب گرم درون مبدل ثانویه هدایت می شود. باید این نکته را در نظر داشته باشیم که پکیج هایی که به صورت تک مبدل هستند شیر برقی یا شیر موتوری ندارند.

شیر موتوری در پکیج های دیواری دو مبدله یک اتصال اصلی دارد و دو اتصال فرعی که نحوه عملکرد آن ها به این صورت است که اتصال اصلی به مکش پمپ و همچنین مبدل اصلی وصل می شود و از اتصال های فرعی یکی از آن ها مربوط به مبدل های ثانویه به معنای آب گرمی که مصرف می شود و اتصال فرعی دیگر مربوط به مدار گرمایش می شود. شیر موتوری یا برقی پکیج از سه قسمت تشکیل می شود که عبارتند از:

  1. موتور
  2. سوپاپ
  3. بلوک سه راهه

موتور

موتور در سمت بالایی شیر موتوری قرار گرفته شده است و حرکتش به حالت رفت و برگشتی می باشد. این قسمت با ولتاژ 220 تا 230 ولت کار را انجام می دهد. این قسمت از شیر موتوری سه اتصال الکتریکی را  دارا می باشد که عبارتند از:

  • 1و2 حرکت به سمت پایین که به معنای باز شدن آب گرم مورد مصرف می باشد.
  • 2 و3 حرکت به سمت بالا که به معنای باز شدن راه گرمایشی می باشد.

لازم به ذکر است که برای جدا کردن موتور باید از یک خار استفاده کرد و نیازی نیست که آب را تخلیه کنیم.5df214a376ee5

مقاومت شیر موتوری پکیج و قیمت تقریبی آن

شیر موتوری پکیج دیواری در فصل های مختلف حالت های متفاوت دارد و همینطور دارای مدت زمان و مقاومت متفاوتی است. در قسمت موتور شیر موتوری، مقاومت قسمت 1 و2 یعنی مقدار آب گرم مصرفی  5/9 کیلو اهم و در قسمت 2 و 3 یعنی مقاومت مدار گرمایش نیز همین مقدار است. همچنین مدت زمان ارسالی آب گرم به مدار گرمایشی 5/6 ثانیه و مدت زمان حرکت از گرمایشی به آب گرم مورد مصرف 5/4 ثانیه می باشد. در بررسی شیر موتوری یا برقی پکیج دیواری با این نکته نیز مواجه هستیم که حالت تابستانی و زمستانی موتور با هم متفاوت است. در تابستان شیر مخصوص آب گرم در همان حالت آب گرم مصرفی باقی می ماند اما در زمستان بعد از آن که از آب گرم مصرفی استفاده کردیم باز در همان حالت آب گرم مصرفی باقی می ماند با این تفاوت که هر وقت ترموستات اعلام نیاز برای گرما کند به شکل مدار گرمایشی برمی گردد.

شیر موتوری پکیج دیواری مارک ها و برند های گوناگونی دارد که معروف ترین آن ها شیر موتوری پکیج ایران رادیاتور و پکیج بوتان است. شیر برقی یا موتوری ایران رادیاتور از انواع ساده شیر برقی می باشد که در بازار به فراوانی و سادگی پیدا می شود که شرکت ایران رادیاتور هم اکنون نوع سفید مشکی آن را برای فروش آماده می کند که قیمت آن ها حدودا 1500000 ریال می باشد. شیر برقی در پکیج بوتان نیز انواع مختلف دارد که قیمت آن حدودا از 3200000 ریال تا 4750000 ریال می باشد.

نحوه تعویض شیر موتوری

شیر موتوری پکیج  ممکن است دچار خرابی یا مشکل شود که در این مواقع برای تعمیر پکیج باید به تعمیر کار یا کسانی که مسئولیت سرویس پکیج را بر عهده دارند مراجعه کنیم تا به مشکلمان رسیدگی کنند  و یا کار تست و تعویض شیر برقی را انجام دهند. برای تعویض شیر برقی اول باید پکیج را از برق بکشیم، سپس کلیپس نگه دارنده را جدا کرده و سپس کیت را در فشار های مختلف بررسی میکنیم که سالم باشد. داخل شیر برقی یا موتوری را نگاه میکنیم که آب نباشد زیرا اگر آب بود خراب است و باید تعویض شود. برای اطمینان اول برد پکیج دیواری را مورد بررسی قرار می دهیم سپس این کارها را انجام می دهیم. همچنین تاثیر مبدل حرارتی را نیز نمی توان نادیده گرفت زیرا این مبدل حرارتی است که فرمان را به شیر سه راهی موتوری می رساند تا آب گرم را به لوله منتقل کند. در واقع علایم خرابی این می باشد که آب گرم مورد مصرف گرم نمی باشد یا اینکه دستگاه پیغام خطا می دهد که با مراجعه به متخصصین این کار مشکل را می توان شناسایی و حل نمود.

مقالات مرتبط

عیب یابی و تعمیر پکیج ایران رادیاتور

عیب یابی و تعمیر پکیج بوتان

عیب یابی و تعمیر پکیج ایساتیس

مشاوره

4.7/5 - (34 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *