مطالب

مهمترین علائم و نشانه های خرابی پکیج دیواری چیست + راه حل رفع آنها

مهمترین علائم و نشانه های خرابی پکیج دیواری چیست + راه حل رفع آنها

خرابی پکیج دلایل متفاوتی دارد که هر کدام از علائم خرابی پکیج در هر مدل به صورت متفاوتی مثل کم بودن فشار پکیج،  گرم نکردن، روشن نشدن مشعل و …، نشان داده می شود.

در این مقاله قصد داریم مهم ترین نشانه های خرابی پکیج دیواری و علت آن هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم.

12 علائم و نشانه های خرابی پکیج دیواری و نحوه رفع آن

هر ایراد و اختلال در عملکرد پکیج علائمی دارد که در این بخش به بررسی علائم و خرابی پکیج دیواری پرداخته ایم و عیب یابی و تعمییر پکیج دیواری به همراه راه حل های رفع آن را به طور کامل توضیح داده ایم.

1.پکیج آب را گرم نمی کند

گرم نشدن آب پکیج علت های زیادی دارد. بررسی ورودی آب، گاز و اتصال برق اولین قدم برای پیدا کردن علت گرم نشدن آب پکیج است.

فشار آب یکی از عوامل مؤثر در گرم نشدن آب است. ابتدا مطمئن شوید که شیر ورودی آب به اندازه کافی باز باشد تا سطح جریان آب به مقدار مناسب برسد و هیچ مانعی مسیر لوله را مسدود نکرده باشد و اگر در منطقه مسکونی شما فشار آب کم است باید از پمپ آب استفاده کنید.

گاهی نیز مشکل گرم نشدن آب پکیج با هواگیری و رسوب گیری رفع می شود. برای این کار از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

زمانی که پکیج روشن است، طریقه‌ی سوختن گاز را چک کنید و از جرقه زدن میله ی یون پکیج مطمئن شوید. اگر میله ی یون جرقه نزد پس مشکل از مشعل پکیج است. ممکن است مبدل ثانویه رسوب گرفته باشد و دستگاه نتواند آب را گرم کند.

در بسیاری از مواقع ممکن است تنها با تمیز کردن مبدل مشکل رفع شود. تمیز کردن مبدل کاری است تخصصی، بهتر است این کار را به تعمیرکاران متخصص بسپارید.

2.سر و صدای پکیج هنگام کار

این مشکل ممکن است به دلیل هواگیری لوله و پمپ بوجود بیاید. برای رفع این مشکل باید پکیج را هواگیری کرد. اگر مشکل حل نشد، سیستم تهویه را از گرد و غبار و رسوب پاکسازی می کنیم.

banner moshavere samyar

3.پکیج انفجاری روشن می شود

پکیج انفجاری روشن می شود

عوامل زیادی موجب انفجاری روشن شدن پکیج می شود. برخی از این عوامل عبارتند از: تنظیم نبودن فشار گاز، انسداد دودکش، نشتی برق، اکسید شدن الکترود جرقه زن، کثیف شدن جرقه زن، کمبود اکسیژن برای عمل احتراق

برای رفع این مشکل ابتدا فشار گاز، دودکش و برق را بررسی کنید. همچنین سر الکترود جرقه زن را تمیز کنید و فاصله الکترود تا سر مشعل را تنظیم کنید. فاصله جرقه زن با مشعل باید بین 3 تا 5 میلی متر باشد.همچنین  نشتی در سیستم اشتعال میوجب سوختن گاز و ایجاد سر و صدا می شود.

4.ارور دادن پکیج

در قسمت های مختلف پکیج دیواری، سنسور هایی وجود دارد. هر گونه مشکل در دستگاه پکیج توسط این سنسور شناسایی می شود و اطلاعات لازم را به برد منتقل می کند.

سپس مشکل بوجود آمده توسط برد به شکل ارور نمایش داده می شود. هر کدام از علائم خرابی پکیج دیواری که دستگاه نشان می دهد مفهومی دارد و علت خرابی دستگاه را نشان می دهد.

5.پکیج نشتی آب دارد

نشتی آب در پکیج ممکن است به هر دلیلی رخ دهد. شکستگی لوله ها، اتصالات، سوراخ شدن مبدل، خراب شدن شیر تخلیه، پاره شدن اتصالات، نصب نامناسب پکیج و آب بندی نادرست از عواملی است که موجب نشتی آب می شود.

توصیه می شود پکیج را با دقت و با رعایت تمام نکات مهم، نصب کنید. بهتر است برای نصب پکیج از یک سرویس کار مجرب کمک بگیرید.

برای رفع مشکل نشتی آب ابتدا همه ی اتصالات را بررسی کنید. اگر شیر تخلیه خراب و یا فرسوده شده بود آن را تعویض کنید. همچنین برای رفع این مشکل پمپ پکیج را بررسی کنید و در صورت ترک و یا سوراخ شدن آن را تعویض کنید.

برای گرفتن استعلام درباره هزینه سرویس پکیج میتوانید با مجموعه سامیار سرویس تماس بگیرید.

banner moshavere samyar

6.مشعل پکیج روشن نمی شود

مشعل پکیج روشن نمی شود

دلایل مختلفی مکن است موجب روشن نشدن مشعل پکیج شود. این دلایل عبارتند از: مشکل در اتصالات آب، برق، گاز، هواگرفتن مسیر گاز، خراب شدن جرقه زن و میل یون پکیج، معیوب شدن برد، گرفتگی شیر کنترل گاز

برای حل این مشکل ابتدا اتصالات آب، برق، گاز را بررسی کنید سپس مطمئن شوید که نوع گاز، شیر کنترل گاز و فشار درست باشد و قطر و ابعاد گاز مناسب باشد.

همچنین لوله های گاز را هواگیری کرده و اگر مشکل رفع نشد میل یون و سیم کشی را بررسی کنید که سالم باشدو در جای درست قرار گرفته باشد.

سیستم تهویه ی پکیج را بررسی کنید و از نصب درست آن اطمینان حاصل کنید. از درست عمل کردن فلومتر مطمئن شوید.

 

7.پکیج به طور ناگهانی خاموش می شود

پکیج های دیواری مختلف، میزان حداقلی برای جریان آب دارد در واقع مقدار معینی از آب است که برای ایجاد آب گرم باید در پکیج جریان داشته باشد.

اگر مقدار آب گرم مصرفی کمتر از میزان حداقلی باشد پکیج برای احتیاط به طور خودکار خاموش می شود زیرا اگر مقدار آب سرد برای جریان در مبدل حرارتی کافی نباشد موجب می شود آب بیش از حد داغ شود.

در نتیجه برای جلوگیری از آسیب مبدل حرارتی و داغ شدن بیش از حد آب، پکیج خود به خود اموش می شود و آب سرد می شود. برای حل این مشکل با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید.

 

8.آب بیش از اندازه داغ می شود

یکی از دلایل داغ شدن بیش از اندازه آب، تنظیم دمای بسیار بالای پکیج است. برای رفع این مشکل دما را در درجه ی پایین تر تنظیم کنید و از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنید.

همچنین انسداد لوله ها یا فیلتر آب موجب کم شدن مقدار آب گرم در سیستم می شود و در نتیجه موجب داغ شدن بیش از اندازه آب می شود. برای رفع این مشکل از باز بودن مسیر آب اطمینان حاصل کنید.

در صورت خراب شدن سنسور حرارتی ممکن است آب بیش از حد داغ شود برای رفع آن باید قطعه تعویض گردد.

گاهی ممکن است به دلیل درست قرار نگرفتن سنسور حرارتی این مشکل رخ دهد که برای رفع آن باید سنسور را در جای خود قرار گیرد و کاملا به لوله ها متصل شود. همچنین سنسور حرارتی بیرونی را بررسی کنید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

 

9.آب به اندازه کافی گرم نیست

آب به اندازه کافی گرم نیست

ابتدا درجه دما را بررسی کنید، اگر دمای آب در سح پایین بود آن را در دمای 51 تا 54 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

ممکن است به دلیل جرم گرفتن فیلتر آب یا لوله ها، جریان آب کاهش یافته باشد و آب به خوبی گرم نشود.

همچنین اگر مسیر جریان آب های گرم و سرد با یکدیگر تداخل پیدا کند، آب گرم و سرد مخلوط می شود و دمای آب پایین می آید، که یکی از دلایلی که ممکن است در مسیر آب ها تداخل ایجاد کند، نصب شیر تک اهرمی یا تک پایه ای است.

یکی دیگر از دلایل گرم نبودن آب، باز نشدن کامل شیر گاز و یا پایین بودن فشار گاز است. ابعاد لوله ی گاز باید مناسب باشد. برای بررسی منبع و مسیر گاز از یک متخصص کمک بگیرید.

به دلیل تجمع رسوبات و آهک داخل مبدل ممکن است آب به خوبی گرم نشود برای رفع این مشکل باید رسوبات را پاک کرد. همچنین سیستم تهویه و فن پکیج دیواری را بررسی کنید تمیز باشد و هوای تازه برای اشتعال وجود داشته باشد.

banner moshavere samyar

10. کم بودن فشار آب خروجی

برای رفع این مشکل ابتدا از میزان فشار آب منزل اطمینان حاصل کنید. سپس تمام اتصالات شیر ورودی و خروجی آب، لوله ها، شیرآلات و فیلتر آب را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید.

یکی از دلایل کم بودن فشار آب ممکن است یه خاطر پایین بودن فشار گاز باشد زیرا پکیج برای آنکه دمای آب را بتواند به درجه از پیش تنظیم شده برساند فشار آب را کم می کند.

 

11. آب سرد و گرم می شود و دمای آب ثابت نیست

تغییرات ناگهانی دما یکی از مشکلات پکیج ها است. نوسانات فشار و دمای آب، خرابی مبدل، خرابی سنسورها، خرابی ترموستات، معیوب بودن فلوسوئیچ و گرفتگی و تجمع رسوبات از علل ثابت نبودن دمای آب است.

برای حل این مشکل از تداخل نداشتن لوله های آب گرم و سرد مطمئن شوید. و همچنین از سالم بودن فلومتر ها و تمیز و بدون رسوب بودن فیلتر آب سرد مطمئن شوید.

 

12.تداخل لوله آب سرد و گرم

ابتدا لوله ی آب سرد پکیج را قطع کنید سپس تمام لوله های آب گرم را باز کنید و اگر بعد از حدود 10 دقیقه جریان آب وجود داشت یعنی لوله های آب سرد و گرم تداخل دارند.

 

راهکارهایی برای جلوگیری از خرابی پکیج

راهکارهایی برای جلوگیری از خرابی پکیج

برای جلوگیری از خراب شدن زودهنگام پکیج موارد زیر را رعایت کنید:

  • به صورت منظم و دوره ای سرویس پکیج را انجام دهید.
  • همیشه فشار پکیج را چک کنید
  • در فصل تابستان برای جلوگیری از خشکی پمپ پکیج، سیستم گرمایشی را به مدت 10 الی 15 دقیقه روشن کنید.
  • هر جند وقت یکبار ترموستات پکیج را چک کنید و از صحت عملکرد آن مطمن شوید.
  • آبریزش پکیج را بررسی کنید.
  • پس از هر بار استفاده از رادیاتور ها، پکیج را هواگیری کنید.
  • فن ها و دودکش برای چک کردن عدم وجود مانع بررسی کنید.

banner moshavere samyar

سامیار سرویس بهترین مرکز برای تعمیرات پکیج دیواری

در این مقاله کامل ترین لیست مشکلات پکیج دیواری و نحوه رفع آن را بیان کرده ایم. اگر پکیج شما هم با این مشکل مواجه شد و با توجه به راهکار هایی که در بالا گفتیم نتوانستید مشکل دستگاه را رفع کنید، می توانید برای بررسی بیشتر و رفع مشکل با مجموعه سامیار سرویس تماس بگیرید.

سامیار سرویس به شما توصیه می کند سرویس دوره ایی پکیج خود را به طور منظم انجام دهید و در صورت بروز مشکل در عملکرد پکیج خود حتما از یک تکنسین حرفه ایی کمک بگیرید.

مجموعه سامیار سرویس با دو دهه سابقه درخشان جهت سرویس و تعمیرات پکیج برای خدمات رسانی به شما آماده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *